Bizi takip edin

Dünya

Çatışmalar Qadisiye’de yoğunlaştı

->

-> 6

Irak ve Pêşmerge güçleri, Musul’un güneyinde Til Awe Köyü’nü de kurtardı. Musul merkezinde devam eden savaşta çatışmalar özellikle Qadisiye Mahallesi’nde yoğunlaştı.

Ninova Operasyon Komutanı Ebdulemir Yarela, Irak ordusunun Yeni Tabur (Tabura Nu) güçlerinin Musul’un güney cephesinde Zap Suyu’nun kuzeyine düşen Til Awe Köyü’nü kurtardığını duyurdu. Ebdulemir Yarela, “Irak ordusu köyünün binalarında bayrağını astı ve köyün tamamını kurtardı” dedi. Musul’un doğu cephesinde de çatışmalar özellikle Qadisiye Mahallesi’nde yoğunlaştı. Irak ordusu, Musul’un Tahrir Mahallesi’ne de girdi. YNK Musul bölge komitesi sorumlusu Xeyas Surçi, çetecilerin sivilleri kalkan olarak kullanmaya çalıştığını kaydetti. Haşdi Şabi güçleri de Tel Afer’de yeni yerler kurtararak ilerliyor.

HRW: 300 kişiyi öldürdü

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de, yayınladığı raporda DAİŞ’in son 3 hafta içerisinde yaklaşık 300 kişiyi katlettiğini, cenazelerinin de Musul’un güneyinde Hemam Elil nahiyesinde topluca gömüldüğünü açıkladı. HRW, DAIŞ’in 100-125 kişiyi bindirdiği 4 kamyonu Hemam Elil yakınlarında bulunan Kiştûkalî Üniversitesi’ne doğru yola çıkardığını belirterek “29 Ekim’de de 130-145 kişi daha, aynı yöntemle aynı yere gönderilmişti” diye kaydetti. MUSUL