Bizi takip edin

Ekoloji

Bartın halkı davaya hazırlanıyor

->

-> 19

Bartın ve Amasra halkı, yıllardır Termik Santral belasına karşı mücadele ediyor ve Hattat Holding her seferinde yeni bir yol bulup aynı projeyi uygulamaya çalışıyor. Şimdi Bartınlılar yeniden harekete geçiyor

Bartınlılar, Amasra’da yapılmak istenen termik santrale izin vermeyen Çevre Düzeni Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca değiştirilmesine itiraz etmeye hazırlanıyor. Amasra’da Hattat Holding tarafından yapılmak istenen Hema Termik Santrali’nin ÇED olumlu raporuna karşı 7 Kasım’da dava açmalarının ardından şimdi de santralin yapımına olanak sağlayan imar planlarına karşı harekete geçtiler.

Bartın Platformu, 6 Aralık’a kadar Amasra Kültür Park önünde ve Bartın Hükümet Caddesi Eski Belediye önünde stant açarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın termik santrale izin vermeyen Çevre Düzeni Planı’nı değiştirmesine itiraz etmek için dilekçe toplayacak.

‘Biz burada kalıcıyız’

Bartın halkı bugüne kadar başta termik santral ardından ÇED olumlu raporu ve son olarak da Çevre Düzeni Planı’na en kitlesel itirazları gerçekleştirmiş ancak bakanlık halkın taleplerini görmezden gelmişti. Buna rağmen hukuki mücadelesinden vazgeçemeyen Bartın halkı, şimdi de Çevre Düzeni Planı’na itiraz için yaptığı kampanyayla herkesi itiraz etmeye ve etrafından itiraz dilekçesi toplamaya çağırıyor. Dilekçede, “Bu değişiklik hukuka ve devlet ciddiyetine aykırıdır. Siz o görevde gidicisiniz, fakat biz bu topraklarda kalıcıyız. Sizi bizlerin yaşadığı yer hakkında karar verirken, bizim düşüncemize değer vermeye çağırıyoruz” denildi.

Bartın halkı dilekçede, “BAKKA Bölgesel Kalkınma Planı’na göre yöre ekonomisi için tehdit unsuru olduğu belirtilen, bütün turizm planlarında turizmin geliştirileceği bölge olarak açıklanan Amasra’da turizmi bitireceği bilinen, 100 bin insanın tükettiği ücretsiz içme suyu olan Kavşak suyunu tüketecek olan, su ürünleri istihsal alanı olan Gömü ve Tarlaağzı kıyılarında balıkçılığı sona erdireceği öngörülen, termik santral binası, enkaz artıkları ve kül depolama sahası için tahsis edilecek olan 6000 dönümlük doğal meşe, kayın, gürgen ormanını yok edecek olan, ‘Enversiyon’ tehlikesi nedeniyle yörede ölüm saçacak bacalar için hiçbir önlem alınmamış olan termik santralin, Çevre Düzeni planlarında yer almasını sağlayan bu değişikliğin iptal edilmesi gerekmektedir” diye kaydedildi. BARTIN