Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

İki işçi defnedildi

->

-> 84

Sêrt’in Hizxêr ilçesinde bir bakır madeninde meydana gelen heyelanda göçük altında kalan 4 işçinin cansız bedeni çıkarıldı. Göçük altında kalan yurttaşların isimleri netleşti. Yaşamını yitiren Ekskavatör operatörü Murat Ant ile Kamyon şöförü Reşit Can defnedildi

Sêrt’in (Siirt) Xizxêr (Şirvan) ilçesinin Maden köyünde dün akşam saatlerinde heyelan nedeniyle göçük meydana geldi. Olay sırasında 8 kamyon ve 3 iş makinesiyle çok sayıda işçi göçük altında kaldı. Göçük altında kalan 16 işçiden 4’ü hayatını kaybetti. İşçilerin yakınlarının bölgedeki bekleyişi devam ederken, Halil Beşer’in ağabeyi olduğunu söyleyen bir yurttaş kardeşinin kendisini görüntülü olarak aradığını ancak iletişim kuramadığını iddia etti. Bölgeden bulunan CNN Türk muhabiri, canlı yayında GSM şirketlerinin sinyalin geldiği bölgeyi tespit ettiğini, arama çalışmalarının o bölgede yoğunlaştığını bildirdi.

Göçük altında kalan emekçilerin ismileri şöyle: 1- Savaş Kızılkan, 2- Kerem Arat, 3- Murat Ant 4- İbrahim Kılınç, 5- Kasim Tari, 6- Şefik Tuncer, 7- Sedat Bulut, 8- Abdurrahman Sönmezsoy, 9- Reşit Can, 10- Halil Başer, 11- Mahmut Batumak, 12- Bedrettin Caylı: Kamyon şoförü, 13- Nusret Beyazalma, 14- Yavuz Yıldız, 15- İsmail Tekin, 16- Abdulbaki Aydın.

İki İşçi defnedildi

Göçükten cansız bedeni çıkarılan Ekskavatör operatörü Murat Ant ile Kamyon şöförü Reşit Can yakınları tarafından defnedildi.

HDP Sêrt vekilleri göçük yerine gitti

Yağmur nedeniyle meydana gelen heyelanda göçük altında kalan işçileri arama çalışmaları oluşturulan kriz masası tarafından yönlendirilirken, bölgeye Amed’ten de arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sêrt Milletvekili Besime Konca ile HDP Sêrt İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin olay yerinde incelemelerde bulunmak için maden ocağına gitti.

Öte yandan aynı bölgede geçen 25 Temmuz tarihinde de heyelan meydana gelmiş ve can kaybının yaşanmadığı bu heyelanda 6 kamyon ile 2 iş makinesi göçük altında kalmıştı.

Valilik açıklama yaptı

Siirt Valiliği maden sahasında meydana gelen heyelanın ardından göçük altında kalan işçilerle ilgili iki açıklama yaptı. Valilik ilk açıklamasında, 3 işçinin cesedinin çıkarıldığını açıkladı. Ancak valilik ikinci açıklamasında, 1 işçinin cesedine ulaşıldığı, iki işçinin ise cesedinin bulunduğu yerin tespit edildiği belirtilerek, kayıp 13 işçinin ise arama çalışmalarının sürdüğü ifade edildi. Valiliğin ikinci açıklamasında şöyle denildi: “İlimize bağlı Şirvan İlçesi Maden Köyünde bulunan Özel bir bakır işletmesinde çalışma yapıldığı sırada heyelan meydana gelmiştir. Valilik bünyesinde ivedilikle Kriz Merkezi oluşturulmuş, arama kurtarma çalışmalarına hemen başlanmıştır. (1) işçinin cenazesi çıkarılmış olup, (2) işçinin cesedi tespit edilmiştir. Diğer (13) işçinin kurtarılması için arama-kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir.” Çevre köylerden ve illerden bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekiplerinin yönlendirildiği bildirildi. Çalışmalara AFAD, Kızılay, Sağlık Bakanlığı, şirket yetkilileri ve Jandarma desteği ile sürdüğü belirtildi.

Konca: Göz göre göre katlettiler

HDP Sêrt Milletvekili Besime Konca, 20.30’da meydana gelen faciadan yaklaşık iki saat sonra bölgeye ulaştıklarını, ancak işçilerin aileleri ve köylüler dışında kimsenin olmadığını söyledi. Valiliğin “hummalı çalışmanın sürdüğü” yönündeki açıklamalarının aksine çalışmanın ağır yapıldığını dile getiren Konca, konuya ilişkin bilgi almak için yetkililere ulaşamadıklarına işaret etti. Arama çalışmalarında ciddi bir organize sorunu yaşandığına dikkat çeken Konca, şunları kaydetti: “Aynı yerde 20 gün önce bir işçi dinamit patlaması esnasında hayatını kaybetmiş. İşçiler ölüme terkedildi. Maraş’ta olduğu gibi burada da hızlı çalışılmazsa, aylar sürebilir. İşçiler, denetçilerin gelip müdürlerin yanında çay içip gittiğini söylüyor. İşçilerde sadece yelek var. Kask, oksijen maskesi gibi hiçbir tedbirin alınmadığını gördük. Yağış var. İşçileri çalıştırmayabilirlerdi. İnsanlar tedbir alabilirdi. Şirket çalışmalarını durdurduğuna ilişkin açıklama yapmış. Durdurmamışlar. Sadece heyelan olduğu için çalışma yok. Üç gün önce durdurmuyor, bugün durduruyor çalışmayı. İnsanlık suçudur, göz göre göre katletmedir. Hukuki olarak üzerinde duracağız.”

Köylüler şikayetçiydi!

Madenle ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Sêrt Şubesi tarafından 2010’da yayımlanan rapora göre köylüler madenden şikayetçi. Raporda madenin çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği, maden hakkında kapsamlı soruşturma açılması talep edilmişti. Rapor, ilgili bakanlıklara ve Cumhuriyet Savcılığı’na sunulmuş, ancak herhangi bir cevap gelmemişti.

Açılışını Erdoğan yaptı

Sêrt’in Xizxêr ilçesinde önceki gece facia yaşanan maden ocağının açılışına 2004 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve dönemin Enerji Bakanı Zeki Ergezen de katılmıştı. Törende konuşan Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Bizim önümüzü açın, başka hiçbir şey istemiyoruz” diye talepte bulunmuştu.

Sendika ile ilgili çıkan bir kavgadan sonra bir süre kapalı kalan maden ocağı 2010’da tekrar üretime geçti.

Heyelan değil çok kazanma hırsı

Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Ergin, olayın göçük ya da heyelan olmadığını söyledi. Ergin, “Medya kuruluşlarında ise ısrarla heyelan yaşandığı söyleniyor. Ancak bu da doğru değildir. Olayı bir doğal afet gibi göstermek istiyorlar. Burada olan bir şev kaymasıdır. Şev, açık işletmelerdeki basamaklarda kazı yapılan alan düzleminin yatay düzlemle yaptığı dar açıdır. Şevin kaymayı engelleyecek bir açıyla kazılması gerekiyor. Ancak burada anlaşılıyor ki proje dışı iş yapılmış. Üretimi hızlandırdılar ve bunun sonucu şev kayması yaşandı” dedi.

İş cinayeti taşeron üretimin sonucu

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, maden faciasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Çerkezoğlu, taşeron üretim ve güvencesiz çalışmanın esas çalıştırma biçimi haline geldiği ve kayıtdışı ekonominin üretim sürecinde varlığını sürdürdüğü düşünüldüğünde enkazın daha da büyük hale geldiğinin altını çizdi. Maden işletmesine ait Afşin Çöllolar kömür sahasında 2011’de meydana gelen göçüğü hatırlatan Çerkezoğlu, “Aradan 5 yıl geçmiş olmasına rağmen şirket işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine hiçbir şekilde önem vermediğini, denetimle görevli kamu otoritesi de bu şirketin olumsuz siciline rağmen sorumluluklarını yerine getirmedi” diye konuştu.

Ciner’in dosyası kabarık

Sêrt’in Xizxêr ilçesine bağlı Madenköy’de bakır rezerv arama ve değerlendirme çalışmaları 1969 yılında Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından başlatıldı, 2003 yılında özel sektöre devredildi. Ciner Grubu şirketi olan Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise, 2004 yılında sahayı devraldı. Sahada, 2005-2012 yıllarında ara katlı göçertme yer altı madenciliği metodu uygulanırken, 2012’de açık ocak madenciliği yöntemi ile üretime devam edildi.

SÊRT