Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Mûş ve Riha’da belediyelere operasyon

->

-> 20

DBP’nin Mûş Malazgirt ve Riha’nın Heweng ilçe belediyelerini polis bastı. Daha önce KHK ile valilik tarafından çalışmaları durdurulan belediye yetkilileri kararı tanımayarak çalışmalarını sürdürmüştü

Hükümetin Kürt Siyaseti’ne yönelik darbesi bu sabah devam ediyor. Riha’nın (Urfa) Heweng (Bozova) ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyesine polis baskın düzenlendi. Zırhlı araçlar ve bomba arama köpeği ile belediyeye gelen polis, çalışanları dışarı çıkardı. Daha sonra Eşbaşkan Zeynel Taş eşliğinde arama başlatan polisler, 2 saat arama yaptı. Polis aramadan sonra belediye binasından ayrılırken, valilik müfettişlerinin evrakları incelemesi için bir odanın tahsis edildiği öğrenildi.

Baskının daha önceden Urfa Valisi’nin kararların ilçe kaymakamına imzalatılması zorunluluğuna uyulmadığı gerekçesi ile yapıldığı belirtildi. Pirsûs (Suruç) belediyesine KHK kapsamında kayyum atanmasından sonra, vali DBP’li Heweng, Xelfetî (Halfeti) ve Wêranşar (Viranşehir) belediyelerinin tüm kararlarını ilçe kaymakamlarının onayına sunması talimatı vermişti. Belediyeler ise, bu kararı tanımamış, aldıkları kararları kaymakam onayına sunmamış ve ilçelerdeki belediyecilik faaliyetleri durma noktasına gelmişti.

Eşbaşkan gözaltına alındı

Muş’un Malazgirt Belediyesi’ne de sabah saatlerinde polis baskın düzenledi. Belediye Eşbaşkanı Halis Coşkun gözaltına alındı. Polisin belediye binasındaki aramaları devam ediyor.