Bizi takip edin

Dünya

Kolombiya’da ateşkese ‘ateş’

->

-> 11

Kolombiya’da ateşkes ve anlaşmaları provoke edenler harekete geçti

Ateşkese ve iki nihai anlaşmaya rağmen Kolombiya ordusu, FARC grubuna ateş açtı: 2 gerilla hayatını kaybetti. Başmüzakerecisi Ivan Marquez, öldürülen gerillaların toplanma bölgesine gitmekte olduğunu kaydetti.

Kolombiya basınında yer alan haberlere göre, Santa Rosa şehri kırsalında askerlerin yürüttüğü asayiş operasyonları sırasında FARC’ın anlaşma gereği silah bırakması için toplanma alanı olarak belirlenen bölgelerden birine 68 kilometre uzaklıkta çatışma çıktı.

Çatışmada 2 FARC gerillası yaşamını yitirdi, biri gözaltına alındı. Devlet güçleri, FARC’lılara ait silah, telsiz ve çok sayıda örgütsel dokümana el koydu. Ordu yetkilileri, çatışmayla giren grubun FARC’ın “37. Cephe” adlı grubuna dahil olduğunu söyledi. El Tiempo gazetesine konuşan General Alberto Jose Mejia, grubun bölgede para topladığını iddia etti.

‘Kırılganlığı gösterdi’

Kolombiya hükümetinin FARC ile görüşmelerde başmüzakereci olarak yer alan Humberto de la Calle, Caracol radyosuna yaptığı açıklamada, çatışmanın, ateşkesin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini ve barış anlaşmasının uygulanması için daha fazla geç kalınmaması gerektiğini belirtti. FARC’ın Başmüzakerecisi Ivan Marquez ise öldürülen gerillaların, toplanma bölgesine gitmekte olduğunu kaydetti.

Kolombiya’da 2 Ekim 2016’da referandumda reddedilen barış anlaşması sonrası taraflar Küba’nın başkenti Havana’da bir araya gelmiş ve 12 Kasım’da yeni bir anlaşma sağlanmıştı. FARC ile yürürlükte olan ateşkes, yıl sonuna kadar uzatılmıştı. BOGOTA