Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Güneyli öğretmenler: Sorumlusu hükümettir!

->

-> 13

Güney Kürdistan’da maaşların ertelenmesi ve memur ve öğretmen maaşlarının ödenmemesine tepkiler devam ediyor. Üniversite ve Akademi Öğretmenleri Haklarını Koruma Kurulu, boykot eylemlerine devam edileceğini ve önümüzdeki hafta daha geniş katılımlı eylemler düzenleyeceklerini kaydetti.

Silêmanî Üniversitesi’nin yeni kampüsünde Üniversite ve Akademi Öğretmenlerinin Haklarını Koruma Kurulu Sözcüsü Muhsîn Edîb, öğretmenlerin tutumlarına dair açıklamada bulundu. Edîb, boykota katılmayarak derslere devam eden öğretmen ve öğrencilere, eylemlerine destek verme çağrısında bulundu. “Her şeyin farkında olan ve okuyanlar olarak, iktidardakileri ateşle oynadıkları konusunda uyarıyoruz. Eğer taleplerimiz medeni bir şekilde yerine getirilmezse ve zor ile bastırılmaya çalışılırsa, bu hiçbir tarafın menfaatine olmayacaktır” diyen Edîb, öğrencilere ise şöyle seslendi: “Bir yıllarına mal olmaması için çabalarımızı sürdüreceğiz. Eğer çabalarımıza rağmen bu öğrencilerin bir yılına mal olacaksa da sorumluluk halkın taleplerini kulak ardı eden iktidarda bulunanlarındır.”

‘Kırılmalar yaşanacak’

Öte yandan Hewlêr’e bağlı Koyê Kasabası’nda öğretmen ve memurlar da bir kez daha Eğitim Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi. Eyleme katılan öğretmenlerden Bawan Ali, “Kürdistan bölge hükümetinden talebimiz, bu sessizliğini bozarak, öğretmen ve memurların taleplerine kulak vermesidir” dedi. Alî, maaşların zamanında ödenmesini istedi. Kürdistan Öğretmenler Birliği Koyê Şube Başkanı Berzan Şelal da, Kürdistan bölge hükümetine, “Bu durum böyle devam ederse, eğitim ve yönetim sitemi büyük kırılmalar yaşayacaktır” uyarısında bulundu. HEWLÊR / ROJNEWS