Bizi takip edin

Kültür-Sanat

Fuarda mülteci politikalarına eleştiri

->

-> 21

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen İstanbul Sanat Fuarı’nda G20 ülkelerinin mülteci politikalarına yönelik eleştirel eserler de yer alıyor. Fuarda ‘Özgürleşme’ temalı fotoğraf sergisinde Kandil, Maxmûr ve Federal Kürdistan Bölgesi’nden fotoğraflar da sergileniyor

35’incisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak 26’ncısı düzenlenen İstanbul Sanat Fuarı’nın bu yılki ana teması göç. “Umulmadık Topraklar” temasıyla düzenlenen sergilerin organizasyonunu Sanatçı Ezgi Bakçay üstlendi. Sanat Fuarı’nda birçok sanat eseri sergilenirken, kimi sanat eserleri ise konuları bakımından dikkat çekiyor. Fuarın 7’nci salonunda seramik sanatçısı Önder Tokuç’un “Üzgün Ege” ismini verdiği sergi yer alıyor. Tokuç’un eserine “Üzgün Ege” ismini vermesinin nedeni ise Ege Denizi’nde yaşanan mülteci ölümleri. Sanatçının seramikler ile yaptığı ve temasının göç olduğu eserlerinde G20 ülkelerine eleştirel yaklaşımı dikkat çekiyor. Seramiklerden yapılan füze figürlerinin üzerine G20 ülkelerinin bayraklarının çizilmesi eserdeki bir diğer ayrıntı. Füze figürlerinin hemen ardında ise kasalara doldurulmuş insan figürleri ile özellikle G20 ülkelerinin kendi aralarında yaptığı mülteci sorununa vurgu yapıyor.

Yaşamlarını yitiren binlerce mülteci, onlarca seramik ve figür ile temsil ediliyor. Figürlerin ortak yanı ise ellerini uzatmış ve çığlık atılma şekilleri. Tokuç’un eserlerinin hemen yanında ise Aslı Aydemir’in “Fıtratında var” temalı sergisi dikkat çekiyor. Aydemir, 301 çömlek ile eserlerinde Soma’da iş cinayetinde yaşamını yitiren 301 maden işçisini hatırlatıyor.

11fuarPatronsuz bir üretim

“Patronsuz Kazak” adıyla Özgür Kazova işçileri de Karşı Sanat Galerisi’nin bulunduğu 7’nci salonda yeni kazak modelleri ile birlikte sanat fuarındaki yerini alıyor. Özgür Kazova İşçilerinden Aynur Aydemir, üretimlerine ilişkin şunları aktarıyor: “Tişört, çanta, kazak üretiyoruz. Daha güzel çeşitler yapmayı planlıyoruz. Yakında pantolon da üretmeye başlayacağız. Daha iyi ve yeni üretimler için yeni işçi arkadaşlara da ihtiyacımız var. Yeni arkadaşları aramızda görmeyi istiyoruz. Patronsuz bir üretim şekli biz istediğimiz sürece mümkündür. Bizimle çalışmak isteyenlere kapımız her zaman açık. Kazanırsak birlikte kazanırız, aç kalırsak birlikte aç kalırız.”

Hiçbir fotoğraf susturulamaz

Kürt gazeteci Siyabend Çetin de, “Özgürleşme” temalı fotoğraf sergisi ile sanat fuarında yerini alanlardan. Çetin, çeşitli dönemlerde Kandil, Maxmûr ve Federal Kürdistan Bölgesi’nde çektiği fotoğrafları sergiliyor. Kandil’de Newroz kutlamaları sırasında sarı, kırmızı, yeşil renkli uçurtması ile birlikte çektiği bir fotoğraftan yola çıkarak adını verdiği sergiye ilgi ise oldukça yoğun. Çetin, fuara dair izlenimlerini şu şekilde özetliyor: “Hiçbir fotoğraf, hiçbir kalem susturulamaz. Fuardaki eserlere baktığımda bir eleştiri mümkün. Hafifte olsa iğneleyici bir tepki eleştiri var ve bu daha da artmalı.” Sanat Fuarı, 20 Kasım’a kadar ziyaretçilere açık.

İSTANBUL