Bizi takip edin

Haber

En çok sessizlik üzüyor!

->

-> 8

Sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından yıkılmış mahallelerine dönen halk, yaralarını sarmaya çalışıyor. Molozlar arasında evini bulmaya çalışan Şirnex halkı, kendilerini en çok insanların sessizliğinin üzdüğünü belirtti

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının yarı zamanlı kaldırılmasının ardından kentteki yıkım ortaya çıktı. Cumhuriyet Mahallesi’nde tek tük kalmış hasarlı binaların önünde ilerlemiş yaşın verdiği kesik kesik soluklarla yürüyen Halime adında bir kadın, göz yaşlarına karışan kelimelerle yıkımı özetliyor: “Kobanê bile DAİŞ saldırıları karşısında bu kadar yıkılmadı.” Yasak sırasında Silopiya’ya (Silopi) göç eden Halime teyze, kısmi yasağın kalkmasının ardından iki torunu ve bir kızıyla soluğu yeniden ayakta kalabilmiş evinde alıyor. Eliyle sesi gelen buldozerleri gösteren Halime teyze, şunları dile getiriyor: “Bu koca şehirde evler, dükkanlar vardı. Her şeyimiz vardı. Gençler gidip o dükkanlarda çalışırdı, şimdi sadece onlar yıkılmadı gençlerin işleri de gitti. Gençlerimiz işsizlikten İstanbul yollarına düştü.” Yıkılan kente değil, insanların sessizliğine yakınan Halime teyze, aylarca çadırlarda kalanların sonunda çadırlarının da söküldüğünü hatırlatarak, sessizlik ve dayanışma eksikliğini dile getiriyor Halime teyze.

Bir tek evin avlusunda…

Cumhuriyet Mahallesi’nde yıkıma karşı tek başına direnen Hacı Abdullah, yüzünde birikmiş yılların yorgunluğu ile böyle bir acıyı görmeyi kaldıramadığını, dile getiriyor. Hacı Abdullah, evlerini yıkmak için ekiplerin geldiğini ancak kendilerinin izin vermediğini daha sonra da avukatlar aracılığıyla Mardin Bölge İdari Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurmak amacıyla başvurduğunu anlatıyor. Hacı Abdullah, tüm bu yaşananlara rağmen yine bir tek evinin avlusunda nefes aldığını vurguluyor.

Molozlar arasında oyuncak

Yaşananlara anlam veremeyen çocuklar ise molozlar arasında çıkan eski oyuncakların buruk sevincini yaşıyor. Park, sokak, cadde, ev, işyeri… Hepsinin yerine moloz tarlası olmuş çocukların oyun alanı. Yaşı biraz daha büyük çocuklar ise oyunu bırakıp molozlar arasında çıkarabildikleri demirlerden para kazanmanın telaşı içinde…

8-mezarlik---KopyaŞirnex’te mezarlık ziyareti

Sokağa çıkma yasağı döneminde Silopiya’da yaşamını yitiren Sêvê Demir, Pakize Nayır, Fatma Umar, Cizîr’de yaşamını yitiren Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç ile Agit Küçük, Mehmet Kaplan ve Rizgar Yıldız’ın mezarı ziyaret edildi. Nalaro Mezarlığı’na yapılan ziyarete HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Aycan İrmez ile Mehmet Tunç, Pakize Nayır, Fatma Uyar’ın aileleri ve Şirnexli yurttaşlar katıldı.

ŞIRNEX