Bizi takip edin

Dünya

ABD yaptırımları uzattı

->

-> 7

ABD, İran’a uygulanan yaptırımların uzatılmasını öngören yasa tasarısını Temsilciler Meclisi’nde kabul etti. Onaylanan bir diğer tasarı da, Suriye’ye bazı yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor. Temsilciler Meclisi’nde 419’a karşı 1 ret oyuyla kabul edilen tasarı 10 yıl boyunca geçerli olacak.

Tasarının yasalaşabilmesi için önce Senato tarafından kabul edilmesi ardından da görevdeki ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanması gerekecek. İran enerji sektörünü ve nükleer programını hedef alan bu yaptırımlar ilk kez 1996’da kabul edilmişti.

Tasarı uzatılmasaydı, bu yılın bitmesiyle sona erecekti. ABD’nin ve İran’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkenin katılımıyla geçen yıl gerçekleşen görüşmelerin ardından Tahran yönetimi, yaptırımların kaldırılması şartıyla nükleer programını frenlemeyi kabul etmişti.
Öte yandan Temsilciler Meclisi’nden geçen başka bir tasarı da Suriye’de işlenen savaş suçu ve insanlığa karşı suçlara karşı yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor. ABD Başkanı seçilen ve 20 Ocak 2017’de göreve başlayacak olan Donald Trump, İran ile nükleer anlaşmaya karşı çıkıyor. WASHINGTON