Bizi takip edin

Ekoloji

600 yıllık köyde endişe

->

-> 16

Geçmişi 600 yıl öncesine dayanan Pendik’e bağlı Kurna Köyü, bugünlerde diken üstünde. Köyün içinde geçecek otoyol projesi davalık olurken kaymakamlık, ev sahiplerine ‘yıkım’ yazısı göndermeye başladı. Gelen yazıya göre alınan kamulaştırma kararı gereği bugün yıkım yapılacağı ev sahiplerine bildirildi.

Son yılların en büyük kamulaştırma işlemi Kuzey Marmara Otoyol projesi için yapılıyor. Resmi Gazete’nin 22 Ekim tarihli sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre kamulaştırma işleminin bir ucu Sakarya Akyazı’ya, diğer ucu Kınalı’ya uzanıyor. Dev otoyol projesinin geçiş noktalarından biri de Pendik’e bağlı Kurna Köyü. Geçmişi 600 yıla dayanan Kurna Köyü’nde tarım ve hayvancılık yapılmaya devam ediliyor.

750 hanenin bulunduğu köyde şimdilerde ise ciddi bir belirsizlik yaşanıyor. Otoyol projesi ile ilgili çalışmalar hız kazanırken, iş makineleri evlerin hemen dibinde faaliyet gösteriyor. Yol çalışması için zaman zaman dinamit patlatılırken, bir kısım ev sahibi ise sancılı bir süreç başladı. İSTANBUL