Bizi takip edin

Haber Analiz

EZLN’den seçimlere yerli kadın aday

->

-> 73

Lucrecia Fernandez*

Zamanın “hücuma geçmek için hamle yapma zamanı” olduğunu ifade eden Yerli Meksikalılar Ulusal Kongresi (CNI), 2018 başkanlık seçimlerine yerli bir kadın aday ile katılacağını duyurdu.

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (EZLN) bileşenlerinden olan CNI, “Kendi ülkemizi merkezlerinde yeniden kuralım!” başlıklı ortak açıklamada, bundan sonra daimi mecliste olduğunu deklare etti.

***

9-14 Ekim tarihleri arasında Cideci-Unitierra’da toplanan Ulusal Yerli Kongresi’nde, çeşitli Meksikalı yerli topluluklara karşı yapılan saldırı, taciz ve ihlalleri içeren 27 suçlama yapıldı. Açıklamada; CNI ve EZLN için “Zaman onurlu ayaklanma, herkesi kapsayan yeni bir ulus yaratma, aşağıdan iktidarı ve anti-kapitalist solu güçlendirme ve çok-renkli Meksika halkına yaşatılan acıların bedelini ödetme zamanı” denildi.

Yerli Kongresi’nin 20. yıldönümünü ve Meksika kökenli halkların, ulusların ve kabilelerin güçlü direnişini kutlamak üzere Aymara, Catalan, Mam, Nasa, Quiche ve Tacana topluluklarının yanı sıra Amuzgo, Chinantecos, Chol and Chontal of Oaxaca, Coca Nayeri, Cuicatec Kumiai, Lacandon, Matlazinca, Maya, Mayo, Mazahua, Mazatec, Mixe, Mixtec, Nahua, Nahnu, Natho, Popoluca, Purepecha, Raramuri, Tlapanec, Tojolabal, Totonac, Triqui, Tzeltal, Tzotzil, Wixarika, Yaqui, Zoque, Chontal Tabasco topluluklarından temsilciler bir araya geldi.

“Bu ülkeninin kökünü kazımak için 524 yıl önce güçlülerin başlattığı savaşın yarattığı baskı ve mülksüzleştirmenin giderek kötüleştiğinin bir kez daha farkına varıyoruz. Kapitalizm kendisini ortadan kaldırmak yerine çıkarlarını tercih ettiği için, bu ülkenin yıkılmasına karşı duran çocuklarının ölümleri de son bulmadı. Yaşanacak bir dünya yaratmak için süren direnişimiz bugün anlaşma aşamasındadır” denilen ortak açıklamada, herşeyden önce CNI’ın kendini daimi meclis olarak tanımladığının altı çizildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Bu ülkenin başkanının seçileceği 2018’deki seçimlerde, CNI ve EZLN adına bağımsız olarak yarışacak CNI delegesi yerli kadın adayımız liderliğinde hayata geçirilecek olan bir yerli hükümet konseyi hazırlığına başlıyoruz. Bu hazırlık sürecinde ideal temsiliyeti sağlamak üzere her bir coğrafi, idari bölgemize danışacağımızı ilan ediyoruz.”

“CNI ve EZLN’in mücadelesinin iktidar için değil, yerli halklara ve sivil topluma kapitalist yıkımı durdurma, direniş ve isyanı güçlendirmek için örgütlenme çağrısı yapmak içindir” denilen açıklamada mücadelenin aynı zamanda varolunan her yerde;  her bir insanın, ailenin, grubun, topluluğun ve mahallenin yaşamını savunmak, barış ve adaleti inşa etmek için sürdürüleceği vurgulandı.

Bu ilan, 22 yıllık tarihlerinde Zapatistaların resmi makamlara dönük ilk girişimi olma özelliği taşıyor. Zapatistalar şu ana kadar tekrar tekrar seçimlere katılma karşıtı olduklarını açıklamışlar ve seçimlere hile karıştırıldığı, siyasi partilerin de yolsuzluk batağında olduğunu da her fırsatta dile getirmişlerdi.

Öte yandan Subcomandante Marcos da gerek son seçimlerde göreve gelen Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, gerekse muhalifi Andres Manuel Lopez Obrador hakkında eleştirilerde bulunmuştu. Bu güne kadar hiçbir zaman seçimleri boykot çağrısı yapılmasa da EZLN, ülkenin asıl sorunun partili sistem olduğuna dikkat çekti. Şimdi ise bizzat devletin faili ve suçortağı  olduğu şiddet, yolsuzluk ve katliam batağına batmış Meksika’da süreci analiz etmek ve tarafların birlikte çalışması sürecinin hayata geçirilmesi için uzun bir yol var.

* Arjantin’de gazeteci