Bizi takip edin

Haber

Özgür Basın Emekçisi Akyol omuzlarda uğurlandı

->

-> 145

Özgür Gündem Gazetesi emek-ekonomi editörü, Mehmet Akyol’un kızıl bayrağa sarılı tabutunu yoldaşları omuzlayarak sloganlar eşliğinde son yolculuğuna uğurladı

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi emek-ekonomi editörü Mehmet Akyol için gazete önünde düzenlenen törenin ardından Okmeydanı’nda bulunan Mehmet Ayvalıtaş Park’ında tören düzenlendi. Törene HDP Eşbaşkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) eşbaşkanları Saniye Evren ve Ersin Çatalkaya, Özgür Gündem Gazetesi çalışanları, meslektaşları, siyasi parti temsilcileri, ailesi, arkadaşları ile çok sayıda yurttaş katıldı. “İşçi sınıfına, devrime ve sosyalizme adanmış bir ömür Mehmet Akyol yoldaş ölümsüzdür” yazılı pankartın açıldığı törende, “Mehmet yoldaş ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

‘Bu savaşı kabul etmeyeyin’

Saygı duruşunun ardından konuşan SODAP üyesi Kezban Konukçu, Akyol’un mücadele ile geçen yaşamına değindi. Tedavi gördüğü hastanede ziyaretine gittikleri Akyol’un genç bir ziyaretçisine, “Bu savaşı kabul etmeyin” dediğini belirten Konukçu, “Bize bıraktığı miras buydu. Bu savaşı kabul etmiyoruz. Barışı savunacağız. Söz sana bize bıraktığın tüm mirasları yerine getireceğiz” dedi. Konuşmanın ardından kitle, Akyol’un kızıl bayrağa sarılı tabutunu omuzlayarak, Okmeydanı’nda bulunan Akşemseddin Camii’ne doğru yürüyüşe geçti. Camide kılınan cenaze namazının ardından Akyol, Kağıthane’de bulunan Hasdal Mezarlığı’na toprağa verildi.

‘Kürt özgürlük mücadelesinin en büyük destekçilerindendi’

Akyol’un sonsuzluğa uğurlanmasının ardından konuşan SODAP Eşbaşkanı Ersin Çatalkaya, Akyol’un öğrencileri olduklarını ve ondan çok şey öğrendiklerini belirterek, “65 yaşında aramızdan gitti ama yüreği çocuk gibiydi” diyerek mücadelesine kaldıkları yerden devam edeceklerini belirtti. Akyol’un arkadaşı Mehmet Yılmazer ise, Akyol’un kendisinin 40 yıllık mücadele arkadaşı olduğunu ifade ederek, “Onun yokluğunu içime sindirmiş değilim. Şimdi Akyol’suz bir yaşam sürdüreceğim. Bu benim için çok zor” dedi. Akyol’un Kürt Özgürlük mücadelesinin en zorlu dönemi olan 80’li yıllarda yanında olduğunu söyleyen Yılmazer, Akyol’un Kürt özgürlük mücadelesinin en büyük destekçilerinden olduğunu söyledi.

‘Gazetenin her köşesine dokunmaya çalışırdı’

Akyol’un DİSK’e bağlı Dev Turizm İş Sendikası’nın kurulduğu dönemlerde yanlarında olduğunu belirten Dev Turizm İş Sendikası Temsilcisi Mustafa Yahyaoğlu ise, işçilerin mücadelesinin Akyol için bir yaşam amacı olduğunu söyledi. Akyol’un Özgür Gündem Gazetesi’nden çalışma arkadaşı Ahmet Birsin de, “Mehmet ağabeyi ilk olarak gazeteye yazdığı yazılarla tanıdık. Daha sonra kendi isteğiyle işin mutfağına geldi. Gazetenin her alanına, her köşesine dokunmaya çalışırdı” dedi. Kitle daha sonra Okmeydanı Dayanışma Evi’nde kurulan taziyeye geçti. DİHA